Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal boya kavramına geçmeden önce kısa; Resim Nedir? Sorusuna ufak bir tanım: Tuval, kağıt, duvar gibi materyallerin üzerine pigmentler (renk) kullanılarak oluşturulan şekillere resim denir. Pigmentler ıslak formda, pastel, kuru şekilde olabilir. Resim de bir fiil olduğundan bir sanat eseri meydana getirme eylemi olabilir.

Sanatsal Resim Anlayışı

Sanatsal Nedir? Sanatsalın tanımı, yaratıcı ya da özel bir sanat, zanaat becerisi gerektiren, estetik açıdan tatmin edici seviye olarak tanımlanan kavramlardır. Bir müzede sergilenen resmin, sanat olan bir öge örneğidir.  Tüm bu nitelikleri kapsayan bir resme Sanatsal Resim denir. O halde Resim yapma işlevine Sanatsal bir eylem, Sanatsal bir eyleme giden yolda kullanılan boyalara da sanatsal boya demek mümkündür.sanatsalboya

Sanatsal Boya Çeşitleri Nelerdir?

  • Akrilik Boyalar : Hem büyük em küçük ölçekli çalışmalarda kullanılabilir, hem iç hem de dış mekân için uygun boyalardır.
  • Yağlı Boyalar: Geç kuruduklarından dolayı uzun süreli çalışmalar için idealdir. Farklı yağlar yardımıyla akışkanlık seviyeleri değiştirilebilir.
  • Sulu Boyalar: Temel özelliği renklerin saydamlığı olan sulu boyalar, çabuk kurudukları için seri çalışma ile tamamlanması gereken çalışmalardır. Şeffaf ve kapatıcı özellikleri olmadığından koyu renkler üzerinde çalışılamaz.
  • Pastel Boyalar: Suni renk pigmentlerini hamur kıvamında, tebeşir yardımıyla oluşturulan kapatıcı özellikleri bulunan boyalardır.
  • Guaj Boyalar: Teknik olarak yağlı boyalara, yapı olarak sulu boyalara benzerler. Suluboyanın kapatıcı özelliği yoktur, guaj boyada kapama özelliği bulunduğundan düzeltmelere imkân tanır.
  • Sprey ve Airbrush Boyalar: Işığa dayanıklı renkli boyalar kullanılır. Dolma kalem, divit, aerocolor kullanılabilen hazır kullanıma sahip boyaları bulunur. İstenildiği takdirde inceltilebilir. Airbush pürüzsüz birçok yüzeyde yapılabilir.sanatsalboya

Sanat ile Boya İlişkisi

Portre: İnsanın, yüz hatlarını realist bir yaklaşımla betimleyen resim (ya da heykel) çalışmalarına denir. Portre çalışmaları için yağlı boyalar önerilir.
Janr: Resim sanatında, gündelik ev hayatını ve şenlikleri betimleyen çalışmaları kast eder. En eski örnekleri antik mısırda bulunur.
Peyzaj:Açık alandaki doğa ögelerinin kullanımına öncelik veren, estetik bir görünüm alınması için dizayn edilmiş alanlardır.
İnterieur (enteriyör): İç mekân alanlarındaki resim çalışmalarıdır. Natürmort: meyve, sebze, çiçek türevinde hareketsiz be doğal ögeleri betimleyen çalışmalardır.
Soyut Resim: Doğal alanlarda bulunan gerçek varlıkların betimlenmesi prensibiyle üretilen resim çalışmasıdır.

Devamını Oku

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Sanat Nedir?

Sanat Nedir?

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ