SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ

Daha önceki yazılarımızda sanatsal boyalar nelerdir bir içerik oluşturmuştuk. Bu yazımızda aynı konu fakat farklı öğeler içeren ürünler hakkında bilgiler paylaşacağız.

Kırtasiyelerin en dikkat çekici bölümlerinden bir tanesi de sanatsal boyalardır. Her yaştan öğrenciye hitap eden bu kısım çizimlerin görsel açıdan daha hoş olması ya da bazı materyalleri boyama gibi işlemler için yoğun olarak tercih edilmektedir. Sanatsal boyalarına anaokulu öğrencileri de yoğun ilgi göstermektedir. Zira bu grubun en sevdiği uğraş alanlarından biri de sayfalara çizilmiş olan resimleri boyamaktadır. Satışa sunulan sanatsal boyalar profesyonel ve öğrenci tipi olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlara ilave olarak sanatsal çalışmalarda kullanılabilen ancak daha çok hobi amaçlı tercih edilen hobi boyaları da bulunmaktadır. Profesyonel sanatsal boyalar diğerlerine oranla daha fazla maddi külfet içermesi sebebi ile üst düzey çalışmalar için daha çok tercih edilmektedir. Sanatsal boyalar genel olarak kuruduktan sonra son derece az bir seviyede renk kaybına uğramaktadırlar. Bu durum siyah veya beyaz için çok geçerli olmamakla beraber diğer renklerde önemli derecede belirginleşmektedir. Renk kaybına yok denecek kadar az uğruyor olması sanatsal boyaların sağlamış olduğu en büyük avantajların başında gelmektedir.

Sanatsal boyalar bölümünde yağlı boya, sıvı sulu boya, pastel boya, airbush boya, akrilik boya bulunmaktadır.

Yağlı boya: Yağda ezilmiş olan ve ressamlar tarafından yoğun olarak kullanılan boya çeşididir. Peyzaj, Portre gibi durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Yağlı boyaların en önemli özelliği geç kuruyor olmalarıdır. Yağlı boyalar uzun süreli projeler için daha çok tercih edilmektedir.

Pastel boya: yapay pigmentlerin katılaşması neticesinde hamur haline gelmesinden sonra su ve tebeşirin rafine edilmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bilhassa ilkokul öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Resim yapmanın en kolay yollarından bir tanesi olarak görülmektedir. Kendine özgü yapısı nedeni ile kimileri tarafından resim olayının vazgeçilmez bir parametresi olarak görülmektedir.

Sulu Boya: Suyun boyayı ıslatması sonucu boyanın kağıda ya da materyale aktarılarak kuruması ile uygulanır.  Oldukça çabuk kuruması ile bilinmektedir. Bu bağlamda daha çok hızlı çalışmalarda tercih edilmektedir. Kalitesi yapısında bulunan pigmentler ile doğru orantılıdır. Pigmentlerin kalitesi arttıkça sulu boyanın da kalitesi artmaktadır. Eğitim hayatında en fazla kullanılan sanatsal ürünlerden bir tanesidir.

Devamını Oku

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanat Nedir?

Sanat Nedir?

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır