Sanatsal Boya Çeşitleri

Sanatsal Boya Çeşitleri

Sanatsal Boya Çeşitleri

Resim sanatında ve daha birçok sanatta kullanılan birçok farklı boya seçeneği bulunuyor. Her boyanın kendine özgü özellikleri olması sayesinde sanatsal çalışma yaparken doğru boya seçimini gerekli hale getiriyor. Sanatsal boya seçenekleri arasında bulunan boyalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Akrilik boyalar,
  • Sulu boyalar,
  • Kuru boyalar,
  • Pastel boyalar,
  • Yağlı boyalar,
  • Guaj boyalar,
  • Sprey ve airbrush boyalar,

Sanatsal tüm çalışmalarda bu boyalar farklı işlevleri ile tercih ediliyorlar. Canlı renkleri ve kaliteleri ile yapılan çalışma üzerinde son derece önemli olan detayları bu boyalar oluşturuyor. Hem çok kaliteli bir çalışma çıkarmak hem de yapılan sanatsal etkinliğin amacına uygun olması amacı ile bu boyalar arasından doğru seçim yapmak gerekiyor.

Sanatsal Boya Çeşitleri

 Sanatsal Boyaların Özellikleri Nelerdir?

Sanatsal boyalar içerisinde en çok karşılaşılan boya türü akrilik boyalardır. Su bazlı olarak üretilen bu boyalar su gibi sıvılardan etkilenmeyen bir özelliğe sahiptir. Bu boyaların kullanıldığı yüzeyler nemli bezlerle kolayca temizlenebiliyor. Sıcak havalarda yumuşak olan bu boyalar soğuk havalarda esnekliği azalan bir özellik sunuyor. Sulu boyalar su ile kullanılan ve su karşısında hemen çözülen boya çeşitleridir. Uygulaması zor bir boya türü olan yağlı boya farklı resim teknikleri için üretilen boya çeşididir. Üretimi sırasında birçok farklı yağ kullanılıyor. Su bazlı opak boya türü olan guaj boya da yine resim sanatında ve diğer birçok sanatsal çalışmada kullanılan türler arasında bulunuyor.

Sanatsal Boyalarda Kalite Önemli Midir?

Sanatsal boya çeşitleri genelde profesyonel ve öğrenci boyası olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bunlara ek olarak hobi boyaları da ekleniyor. Profesyonel boyalar genelde en pahalı olan boya türleridir. Boyalarda kalite daha yüksektir ve renk skalası da daha geniştir. Dayanıklılığı da yüksek olan boyaların UV dayanımı da oldukça iyidir. Birçok profesyonel çalışmada bu boyalardan geniş ölçüde yararlanılmaktadır. Sanatsal boyalarda kaliteli boyaların tercih edilmesi renk kapatıcılığının yüksek olmasından dolayı da kaynaklanmaktadır. Birçok profesyonel ressam ve resim öğrencisi sanatsal boya türlerinde kaliteli olan markalara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Devamını Oku

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanat Nedir?

Sanat Nedir?

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır