Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nedir?

Guaj Boya, saydam olmayan yani kâğıda rengini tam anlamıyla veren boyadır. Oldukça katı olarak bulunduğu için genel olarak kullanım şekli su iledir. Su katılan guaj boya kullanımı daha kolaydır.

Guaj Boya yapısı nedeniyle kâğıdın yapısında bulunan boşluklara girmez tam aksine kâğıdın üstüne bir katman oluşturur.

Guaj Boya Nasıl Yapılır?

Guaj Boya fazla şu katıldığında sulu boya etkisi de verir bu nedenle sulu boya çalışmalarında da kullanılabilir. Az renkle birden çok renk elde etmek guaj boyada oldukça kolaydır. İstediğiniz renk karışımlarını yapabilecek olmak size bir avantaj olacaktır.

Guaj Boya yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri basta boyadığınız yerlerin kuruduğundan emin olmanızdır. Bunun nedeni kâğıtta oluşturduğu katmandır. Eğer katmanınız kurumadan bir kat daha boyarsanız katmanlar bozulacak ve resminizin tabanı bozulmuş olacaktır. Farklı renkle boyarsanız ise ortaya istenmeyen renk karışımları çıkacaktır.

Su miktarını ayarlamak renk verme acısından önemlidir daha soluk renkler istediğinizde fazla su kullanabilirken canlı ve daha fazla belli olan renkler istediğinizde daha az şu kullanmalısınız.

Su miktarının bir diğer önemli özelliği ise fırça izleridir. Az miktarda şu kullanımı olduğunda fırçanızın izleri olduğu gibi kâğıda çıkacaktır bu ise istenmeyen bir durumdur. Fırçayı az kullanmak ise gereğinden fazla kabarık boya katmanları demektir.

Fırçayı tutuş açınız guaj boyada oldukça büyük bir önem taşır. Eğer taban olacak katı yatay bir şekilde sürdüyseniz ikinci katı mutlaka 90 derece yani dik bir şekilde kullanmalısınız.

Guaj Boya yaparken renk seçimi oldukça önem teşkil eder. Bunun nedeni ise guaj boyanın ıslakken farklı renk kuruduğunda farklı renk olmasıdır. Bu nedenle seçtiğiniz rengin gerçekten seçtiğiniz renk olması için fırçaya aldığınız boyayı asıl resminizden farklı başka bir kâğıtta kullanırsanız istediğiniz renklerde guaj boya yapmanız daha kolay olacaktır.

Guaj Boya Nerelerden Kullanılır?

Guaj Boya yapacağınız yerin tek bir özelliği olması yeterlidir. Bu özellik ise yüzeyinde yağ olmamasıdır. Yağ olmayan her yüzeyde rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin tahta, kağıt, seramik, cam, kumaş, duvar ve alçılı yüzeyler guaj boya için mükemmel zeminlerdir.

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Devamını Oku

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanat Nedir?

Sanat Nedir?

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ