Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri nedir nasıl kullanılır

Eskiz defteri, genellikle moda ve tasarım alnıyla ilgilenen kişilerin çizimlerini yapmak ve fikir geliştirmek için kullandığı defterlerine verilen isimdir. Çizim yapmayı seven kişilerin ve moda tasarım öğrencilerinin hayatında sürekli yer alan eskiz defteri, yıllardan bu yana kapak tasarımları konusunda değişime uğramış ve çizim yaparken daha eğlenceli bir hale getirilmiştir. Eskiz defterleri, bir anlamda da resim günlüğü olarak kullanılabilir. El becerisini ve çizim becerilerini geliştirmek isteyen kişiler tarafından günden güne çizimler yapılarak, gün geçtikçe değişen çizim noktalarını ve eski çizimlerine bakarak da hangi çizim hatalarını yaptığını görebilir.   Eskiz defteri nedir ve nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını verdikten sonra kimler tarafından kullanıldığı hakkında kısa bilgiler verelim.

cizim defteri

Eskiz Defterini Kimler Kullanır?

Eskiz defterini herkes kullanabilir. Modelistler çizim yapmakta kullanırken başka kişiler sadece not tutmak içinde kullanabilir.  Eskiz defteri modelist olan kişilerin çantalarının olmazsa olmazları arasında yer alır. Eskiz defteri kullanım amaçlarına göre farklı ölçülerde üretiliştir. Tabii diğer ürünlerde olduğu gibi, eskiz defterlerinin de kalitelisi ve uygun fiyatlısı bulunur. Genelleme yapacak olursak modelistler, mimarlar, moda tasarım alanında okuyanlar ve çalışanlar tarafından tercih edilir diyebiliriz. Moda tasarım okuyan öğrenciler için proje niteliğinde olabilir. Yani okul başlangıcından okul bitimine kadar ki dönemde öğreticiler tarafından değerlendirerek puanlanabilir.

Eskiz Defteri Nasıl kullanılır?

Eskiz defteri genellikle kara kalem çalışmaları yapmak ve moda ile ilgilenen kişilerin el beresini geliştirmesi ve profesyonel çizimler yapması için kullanılır.  Genellikle A4 boyutunda olan çizgisiz defter şeklinde, spiralli ve dikişli olarak üretilir. Tabii tercih olarak küçük not defteri boyutlarda küçük çizimler yapmak için de kullanılabilir. Eskiz defterine çizim yapmak için yumuşak uçlu bir resim kalemine ihtiyaç duyulur. Eskiz defterinin yapısı çabuk yırtılabilecek bir yapıda olması ve yapılacak çizimin daha kaliteli olması için yumuşak uçlu genel olarak 2H numaralarındaki resim kalemi ile yapılması gerekir. Tabii çizimin tarzına göre kalın uçlu, ince uçlu resim kalemleri tercih edilir.  Moda, çizim, mimarlık, tasarım alanlarına ilgisi olan kişilerin olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alır.

 

Devamını Oku

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Guaj Boya Nasıl Yapılır

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanatsal Boyalar Nelerdir

Sanat Nedir?

Sanat Nedir?

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ

SANATSAL BOYALAR ÇEŞİTLERİ – YENİ